top of page

EMLAK

Bizce Alıcı;

           Yaradanın Derin Sanat Denizindeki Küçük bir midye kabuğu içerisine sıkışmış ufak bir incisi gibidir.Bu inciyi alıp işleyen de mimardır..Bu inciyi yaptıran kuyumcu müteahhit , bu takıyı takan kişi de kullanıcıdır.

Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler;

  • İstek ve İhtiyaçlarınızı Belirleyin

İhtiyacınızdan küçük olan ya da işinize, çocuklarınızın okuluna uzak bir ev almak istemezsiniz, değil mi? Bu nedenle konut alırken tüm ihtiyaç ve isteklerinizi belirleyip ardından araştırmaya başlamakta fayda var. Satın almak istediğiniz konutun ulaşım kolaylığı, eğer bir projeden ev alıyorsanız sunulan sosyal olanaklar, evin büyüklüğü… Hepsi çok önemli.

Örneğin kalabalık bir aileniz varsa ve evden çalışıyorsanız 2+1 bir konut sizin için yeterli olmayabilir. Bunun yanı sıra evinizde balkon, bahçe, teras gibi açık hava alanların bulunmasını da isteyebilirsiniz. Dolayısıyla ev alırken öncelikle hangi konumda ve büyüklükte, hangi özelliklere sahip bir daire alacağınızı belirlemelisiniz.

Eğer amacınız yatırım için ev almaksa bu noktada yeni yapılaşmaya başlamış, örneğin bir ulaşım projesine yakın olan lokasyondan ev almak kârlı bir tercih olabilir.

  • Evleri Görün, Kullanılan Malzemelere ve İşçiliklere Göz Atın

Ev satın alma sürecindeyseniz ve bütçeniz hazırsa karar vermek için sabırsızlanıyor olabilirsiniz. Araştırdığınız evlerden birini satın alıp bu kargaşadan kurtulmak ve bir an önce yeni evinize taşınma isteğiniz sizi acele ettirebilir. Fakat önerimiz, beğendiğiniz tüm evleri görmeniz ve ardından evler arasında karşılaştırma yapıp sizin için en uygun olan seçeneği değerlendirmeniz!

İlan sayfalarında fotoğraflarını gördüğünüz ve çok beğendiğiniz herhangi bir evi canlı gördüğünüzde bir kusuruyla karşılaşabilirsiniz. Evin güneş alıp almadığı, rutubetli olup olmadığı gibi detayların yanı sıra evde kullanılan malzemelerin ve işçiliğin kalitesi de oldukça önemli.

Örneğin derz dolguları özenli bir şekilde yapılmayan evlerde aynı usta çalıştıysa muhtemelen diğer alanlarda da aynı özensizlik söz konusu olabilir. Veya yürüdüğünüzde ses çıkaran parkelerin altında hava kalmış olabilir. Bu tip detaylar ileride masraf yapmanıza neden olabileceği için evi satın almadan önce incelemenizde yarar var! Eğer bu konuda yeterince bilgi sahibi olmadığınızı düşünüyorsanız emlak danışmanınızdan ya da alanında uzman birinden yardım alabilirsiniz.

Isı ve ses yalıtımlı evlerin hem tasarruf sağladıkları hem de konfor sundukları bir gerçek! Yakıt giderlerinizi minimuma indirmek ve evinizin dışından gelen sesleri engelleyebilmek için ısı ve ses yalıtımına sahip daireleri de kesinlikle değerlendirmenizi öneririz.

Yazının Devamı;

  • Evin Konut Kredisine Uygun Olup Olmadığını Kontrol Edin

Ev sahibi olmak için konut kredisinden yararlanacaksanız son anda kötü bir sürprizle karşılaşmamak için satın almak istediğiniz evin konut kredisine uygun olduğundan emin olmalısınız. Konut kredisi alınıp alınamayacağı; evin yaşı, iskan ve kat mülkiyeti gibi önemli detayların incelenmesi ile netlik kazanır. Konut kredisi faiz oranları, konut kredisi şartları, konut kredisi alırken gerekli belgeler gibi 

  • Binanın Depreme Karşı Dayanıklı Olduğundan Emin Olun

Deprem, ülkemizin bir gerçeği. Bu nedenle sahip olacağınızın evin deprem yönetmeliğine uygun bir şekilde inşa edilmesine, zemin yapısı bakımından depreme karşı korunaklı bir noktada olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca evi satın aldıktan sonra Zorunlu Deprem Sigortası’nı da yaptırmayı unutmamalısınız.

Her yıl yenilenmesi gereken bir sigorta olan DASK, evinizde deprem nedeniyle oluşan hasarları poliçe kapsamında karşılamayı amaçlar.

  • Yasal Hususlara Dikkat Edin

İnşa edilen ya da henüz iskanı alınmamış binalardan ev alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer şey ise kesinlikle proje sahibi firmanın güvenilir olmasıdır! Satın alma işlemlerini gerçekleştirmeden önce firmayı iyice araştırmalı, ruhsat sahibi ve güvenilir olduğundan emin olmalısınız. Böylece tatsız sürprizlerle karşılaşma ve birikiminize zarar gelme ihtimallerinin önüne geçebilirsiniz.

“İkinci el ev alırken nelere dikkat edilmeli?” sorusunun yanıtları arasında elbette binanın iskanı olduğundan emin olunması ve iskan alındıktan sonra, onaylanan çizim projesinin dışında bir ekleme yapılmamış olması var. Fakat bunlara ek olarak dairenin üzerinde haciz var mı, yok mu bunu da araştırmalısınız. Çünkü haczi üzerinize almadığınız sürece daireyi satın almanız imkânsızdır.

MUSTAFA KOÇ İNŞAAT ANTALYA olarak gönül rahatlığı ile ilanlar için portföyümüze bakabilirsiniz.

bottom of page